Tip na dárek - očkování proti rakovině děložního čípku

24. prosince 2008 v 19:14 | Jana |  Tipy na vánoční dárky
Další můj návrh na dárek je zase docela neobvyklý - jedná se o očkování proti rakovině děložního čípku. Tu způsobuje lidský papilomavirus. Asi 80% žen ses touto infekcí během svého života setká, z toho asi 50% z nich je nakaženo rakovinotvornou podobou viru. Umírá 40% žen, u kterých se rozvine rakovina.
Muži mohou být nositeli infekce, čím více má žena v životě sexuálních partnerů, tím je riziko nákazy vyšší. Očkování je jedinou možnou ochranou, protože proti infekci neochrání ani používání kondomu. Jen u nás je každoročně nově diagnostikovaných 1000 žen, z toho 400 žen každým rokem u nás zemře. Problémem totiž je, že rakovinné buňky se mohou rozvíjet několik let, aniž lze pozorovat jakékoli příznaky. Mnoho žen je tak diagnostikováno příliš pozdě. Zajímavý článek na téma tohoto očkování najdete na webu idnes.
U nás jsou dostupné dvě očkovací látky, ze kterých si můžete vybrat. Já bych zvolila nejspíš Silgard, cena je totiž stejná jako u druhé vakcíny, ale ochrání i proti vzniku genitálních bradacicí, které také způsobují lidské papilomaviry.
Očkovat lze mezi 9. a 26. rokem života, a platí, že čím dříve je očkování provedeno, tím vyšší má účinost. Dobrým zdrojem informací jsou stránky všecomůžu.cz.
Co si o tom myslíte? Vím, že takový dárek nemusí vzbudit nadšení jako třeba notebook, na druhé straně si neumím představit, že by má dcera onemocněla a já si pak vyčítala, že jsem jí mohla očkování zaplatit. Jeho cena je asi 10 000 Kč, a bohužel se zatím nedá čekat, že by zdravotní pojišťovny lék alespoň částečně proplácely, mnohé pojišťovny na něj ale přispívají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pájulka:)LovEEe Pájulka:)LovEEe | Web | 24. prosince 2008 v 19:22 | Reagovat

Šťastné a Veselé Vánoce a pod stromečkem hodně dárečků:)

2 muj nazor muj nazor | 30. března 2009 v 23:40 | Reagovat

ja myslim ze je to skvely darek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama