Tipy na vánoční dárky

Vybrala jsem očkování proti rakovině děložního čípku

28. prosince 2008 v 15:45 | Jana
Ahoj všem!
slíbila jsem Vám, že napíšu, pro jaký dárek jsem se rozhodla a jak to dopadlo. Nakonec volba padla na Silgard - očkovací látku proti rakovině děložního čípku. Dost jsem přemýšlela o kladech a záporech, jak na takový dárek bude dcera reagovat a podobně. Po tom, co jsem si přečetla články o Silgardu, nebezpečích rakoviny, úmrtnosti a všechno kolem, došla jsem k závěru, že šance, že se má dcera nakazí, je příliš vysoká na to, abych nad tím jen tak mávla rukou s tím, že něco takového "se mojí dceři prostě nestane".
Všem Vám přeji krásného Silvestra a do nového roku hodně zdraví!

Tip na dárek - očkování proti rakovině děložního čípku

24. prosince 2008 v 19:14 | Jana
Další můj návrh na dárek je zase docela neobvyklý - jedná se o očkování proti rakovině děložního čípku. Tu způsobuje lidský papilomavirus. Asi 80% žen ses touto infekcí během svého života setká, z toho asi 50% z nich je nakaženo rakovinotvornou podobou viru. Umírá 40% žen, u kterých se rozvine rakovina.
Muži mohou být nositeli infekce, čím více má žena v životě sexuálních partnerů, tím je riziko nákazy vyšší. Očkování je jedinou možnou ochranou, protože proti infekci neochrání ani používání kondomu. Jen u nás je každoročně nově diagnostikovaných 1000 žen, z toho 400 žen každým rokem u nás zemře. Problémem totiž je, že rakovinné buňky se mohou rozvíjet několik let, aniž lze pozorovat jakékoli příznaky. Mnoho žen je tak diagnostikováno příliš pozdě. Zajímavý článek na téma tohoto očkování najdete na webu idnes.
U nás jsou dostupné dvě očkovací látky, ze kterých si můžete vybrat. Já bych zvolila nejspíš Silgard, cena je totiž stejná jako u druhé vakcíny, ale ochrání i proti vzniku genitálních bradacicí, které také způsobují lidské papilomaviry.
Očkovat lze mezi 9. a 26. rokem života, a platí, že čím dříve je očkování provedeno, tím vyšší má účinost. Dobrým zdrojem informací jsou stránky všecomůžu.cz.
Co si o tom myslíte? Vím, že takový dárek nemusí vzbudit nadšení jako třeba notebook, na druhé straně si neumím představit, že by má dcera onemocněla a já si pak vyčítala, že jsem jí mohla očkování zaplatit. Jeho cena je asi 10 000 Kč, a bohužel se zatím nedá čekat, že by zdravotní pojišťovny lék alespoň částečně proplácely, mnohé pojišťovny na něj ale přispívají.

Tip na dárek - kreslení pravou mozkovou hemisférou

24. prosince 2008 v 18:17 | Jana
Další tip na dárek je také poněkud neobvyklý. jedná se o třídenní kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Jedná se o metodu, díky které se každý, kdo je schopný udržet v ruce tužku, může naučit během třídenního (prvního) kurzu kreslit realistické portréty, v dalších kurzech se pracuje s dalšími materiály jako uhel, křída a rudka a učí se perspektiva a zátiší. Sama jsem kurzy prošla a byla jsem výsledky nadšená. Nikdy jsem předtím kreslit neuměla, ale výsledky nejen moje, ale i ostatních účastníků mne přesvědčily, že je jen potřeba naučit se správně vnímat tvary a odstíny. Více o této technice a obrázky účastníků kurzů najdete například tady. Studio navíc nabízí výuku různých stylů líčení, což je pro mladou dívku tak jistě zajímavý dárek. Co vy na to, absolvovali jste někdo podobný kurz? Znáte tuto metodu?

Tip na dárek - permanentka

24. prosince 2008 v 17:47 | Jana
Dalším návrhem je permanentka do wellness centra. Podobná cetra totiž většinou nabízejí permanentky, které jsou nabité na určitou částku, a držitel může hodnotu využívat libovolně na různé služby. Standartem bývá nabídka whirlpoolu, sauny, solária a několik typů masáží, někde nabízejí i širokou škálu tělových zábalů, narazit se dá i na centrum, kde mají i posilovnu. Dcera se hodně věnuje sportům, proto si myslím, že podobný dárek by ji docela potěšil. máte zkušenosti s podobným centrem v Brně? Docela sympatické se mi zdá toto: www.fitnessprozeny.cz

Tip na dárek - netbook

24. prosince 2008 v 17:16 | Jana
Opět přicházím s nápadem na dárek. Tentokrát mne napadl nový počítač, nejspíš asi netbook (což jsou notebooky s malou úhlopříčkou monitoru, jinak taky mininotebooky). Mladí lidé ve věku jako má dcera většinou prahnou po novinkách na trhu co se týče například mobilů, dnes už i počítačů, a vzájemně dokonce srovnávají kdo má jaký model. Malé notebooky mají navíc většinou delší výdrž baterie než běžné, výrobci počítají s jejich užíváním především na cestách. Dcera je často mimo domov kvůli sportovním akcím a podobně, takže si myslím, že by jí netbook byl docela k užitku. Jaký máte názor vy? Pokud jste už kupovali podobný dárek, jakého výrobce zvolit? Kupujete elektroniku raději na internetu nebo v kamenných obchodech? Docela zajímavý článek na toto téma najdete zde.

Tip na dárek - zorbing

23. prosince 2008 v 0:54 | Jana
Opět přicházím s nápadem na dárek, tentokrát ze soudku adrenalinových sportů. Jedná se o zorbing - sport původem z Nového Zélandu. Jednoduše vás zavřou do plastové koule, ve které je spoustou lanek upevněna menší, ve které je člověk, a koule se jednoduše pustí ze svahu. Více o tomto sportu se dočtete na těchto stránkách. Rychlost může dosáhnout až 50 km/h. Někdy můžete narazit i na vybudované dráhy, které připomínají tak trochu bobovou dráhu. Na jedné straně je to jistě neobvyklý zážitek, na straně druhé, není to hmotný dárek. Jak se Vám tenhle nápad líbí? Darovali už jste někdy "zážitek"? Připadá mi, že jsou tyto dárky v poslední době čím dál tím populárnější.

Tip na dárek - jazykový kurz

22. prosince 2008 v 13:02 | Jana
Přeji Vám krásnou adventní neděli a přicházím zase s dalším tipem na dárek. Přemýšlela jsem
nad tím co by dceři skutečně bylo k užitku, a napadlo mě koupit jí jazykový kurz. Průšvih
byl ten, že by se to nemuselo setkat s úplným nadšením, asi všichni víme, jak se mladí lidé
v tomto věku "těší" každý den do školy, a tohle by bylo jako předplatit jí hodiny po škole.

Proto jsem se přiklonila spíš k jazykovému pobytu o letních prázdninách. Otázkou, částečně
finanční, je, jestli by to měl být kurz konaný v čechách, nebo v zahraničí. Anglicky mluvící
země mají své nesporné výhody, většinou se na takových kurzech sjíždí lidé z různých zemí,
takže ani mezi sebou nemluví mateřským jazykem. Přemýšlela jsem o Anglii, ale v létě to asi
není úplně ta pravá "prázdninová" destinace. Pár nabídek najdete na tomto webu nebo kampomaturite.cz

Takže pokud bych nakonec vybrala tento dárek,
rozhodla jsem se pro Maltu. Je to totiž malý ostrov ve Středozemním moři jižně od Sicílie,
kde je úředním jazykem mimo maltštinu i angličtina, počasí je tam srovnatelné s jižním
Řeckem nebo destinacemi v severní Africe jako Tunis, Egypt a podobně. Navíc je to země s
nejnižší kriminalitou v Evropě, takže bych se nebála dceru pustit samotnou. Co si o tom myslíte?
Je možné, že by spíše dcera jela s některou kamarádkou, než sama a nebude tímto nápadem moc nadšená.

Pár informací o pobytech na Maltě je na těchto stránkách.

První tip na dárek - večerní šaty

20. prosince 2008 v 1:36 | Jana
Jak jsem slíbila, tady máte první tip - večerní, nebo chcete-li plesové šaty. Jaké jsu výhody a nevýhody takového dárku? _______________________________________________________________________________________________________ Prvním problémem je tak trochu samotný nákup. Bez zkoušení by se snad daly šaty jedině nechat ušít, ale i tak potom nemusí úplně padnout. Takže by to nebylo tak docela překvapení. Je samozřejmě možné je objednat na internetu, ale skoro bych raději podnikla s dcerou společný nákup v kamenném obchodě, i za cenu, že už šaty nebudou pod stromečkem takovým překvapením. Máte nějaký tip, kam pro ně? Šaty by dcera v plesové sezoně teď unosila, ale je otázka, jak dlouho dívce v jejím věku vydrží? Přece jenom ještě určitě o něco povyroste. Pár pěkných obrázků jako inspiraci najdete například tady. Co si o tom myslíte? Je to dobrý nápad, nebo byste takový dárek volili spíše pro starší dívku? Kde nejlépe nakoupit? Samozřejmě jsem se porozhlédla po Brně, ale v salonech bývají předražené - nové za cenu od 8 tis. výše, při koupi v některé z obchodních galerií atd. se zase obávám, že ve společnosti je na sobě bude mít "každá druhá". Jaké máte zkušenosti s šitím na zakázku?
 
 

Reklama